Станція юних туристів м.Умань
Russian English French German Italian Spanish

Пошук

Календар

«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Погода

booked.net

календар свят

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Ми в соц. мережах


друзі сайту







Наша історія


Уманський край здавна славився своїми туристськими можливостями – безліч історичних місць, історико-культурних пам′яток, краса і велич природи завжди приваблювали туристів з різних куточків не тільки України, а й усього світу. А от масовий спортивний туризм, як соціальне явище, досить довгий час не займав належне місце в житті уманчан.
Сигизмунд Францович Юрківський
Юрківський
Сигизмунд Францович

Засновником туристського руху на Уманщині був Сигизмунд Францович Юрківський, який у 1954 році організував туристський клуб, об′єднавши поодиноких туристів-ентузіастів. З часом, активними учасниками турклубу ставали все нові і нові поціновувачі романтики – учні місцевих шкіл, студенти педагогічного інституту, працівники заводів «Вега» та «Мегомметр». За час дії турклубу були організовані та проведені такі походи та заходи з туризму:

70-ті роки:

  • Похід в Карпати;
  • Зліт юних черняхівців;
  • Зліт юних слідопитів.
  • Автопохід за маршрутом: Дніпропетровськ - Краснодар - Ростов-на-Дону - Краснодон - Орджонікідзе - Тбілісі - Батумі - Сухумі;

  • Похід І категорії складності по Рокському перевалу;

80-ті роки:

  • Похід ІІІ категорії складності по Кавказу;
  • Міські змагання зі спортивного орієнтування;
  • Похід ІІ категорії складності в Карпатах;
  • Туристський зліт;
  • Похід по Кавказу;
  • Похід на перевал Головного Кавказького хребта;
  • Міський фінал Всесоюзної гри «Зірниця»;
  • Змагання з туризму.

90-ті роки:

  • Змагання з техніки пішохідного туризму;
  • Зліт туристів шкіл міста;
  • Міські туристські змагання.
Під перевалом Чегет-Чат
(Західний Кавказ)
До перевалу Адзапш
(Західний Кавказ)

З 1979 року в місті Умань при туристському клубі організовано секцію водного туризму, яку очолив Богатирчук Верислав Іванович. В подальшому відбувався швидкий розвиток водного туризму – створюються секції водного туризму в педагогічному та сільськогосподарському інститутах, на заводах «Вега» та «Мегомметр», проводяться ступеневі та категорійні походи, береться участь у обласних змаганнях та зльотах. Найбільшими активістами водного туризму в той час були: Демков Володимир, Тупиця Ольга, Паламарчук Ольга, Тупиця Сергій, Лупанов Олександр, Іщук Роман, Крапіва Сергій, Турчак Наталія, Гольчинський Анатолій, Поліщук Ігор, Мельничук Андрій, Белінська Галина, Осіпчук Михайло, Осіпчук Таїсія. З 1980 по 1987 рік секцією водного туризму було проведено:
Водний похід
(р.Південний Буг)

  • Похід по річці Гірський Тікич на відрізку смт.Буки - м.Тальне;
  • Похід по річці Південний Буг за маршрутом: с.Печера - с.Райгород - с.Джулинка;
  • Похід по річці Південний Буг за маршрутом: місто Первомайськ - село Мигія (Мигійський каскад, поріг Червоні ворота).

У 1980 році туристи-водники з міста Умані взяли участь у ІІІ республіканських змаганнях з водного туризму, на яких екіпаж Богатирчук Верислав та Паламарчук Ольга вибороли І місце.

У 1985 році знову участь у республіканських змаганнях з водного туризму, що відбувся на річці Черемош в Карпатах, похід в Карелію.

1988 рік приніс довгоочікувану перемогу нашим спортсменам-туристам у змаганнях на приз «Кубок Черемоша».

Республіканські змагання
(р.Черемош, Карпати, 1985 р.)
Перемога у "Кубку Черемоша"
(Карпати, 1988 р.)

Після розпаду СРСР і утворення незалежної держави спортивний туризм в Умані, у зв'язку з настанням економічної кризи та припиненням фінансування профспілками, занепадає. Але не зникає. Залишаються поодинокі ентузіасти, які прагнуть відродити бувшу славу спортивного туризму в нашому місті. І вже з 2001 року колишніми учасниками турклубу спільно з працівниками станції юних туристів м. Умань щорічно здійснюються пішохідні походи по Українських Карпатах, водні походи по річках Південний Буг, Гірський Тікич.

Водний похід
(р.Південний Буг, 2001 р.)
Пішохідний похід
Чорногірським хребтом
(Карпати, 2003 р.)

Значна роль приділялася в Умані розвитку і дитячо-юнацького туризму. Разом з наставниками з турклубу юні туристи мандрували просторами України, брали участь у міських змаганнях та зльотах.

З часом постала нагальна потреба у створенні координаційної одиниці при міськвно для популяризації спортивного туризму та краєзнавства серед учнівської молоді. І вже 17 листопада 1980 року на підставі наказу міськвно № 158 від 17.11.1980 року було створено міську станцію юних туристів при Будинку піонерів (наказ по Будинку піонерів № 28 від 02.11.1980р.). Директором СЮТур на громадських засадах призначено масовика Будинку піонерів Бабій Тетяну Петрівну.

15 травня 1989 року було створено окремий навчальний заклад – станцію юних туристів (наказ по міськвно від 12.05.1989р. № 43-к), їй передано частину корпусу СШ № 2 та наявне туристське майно, директором призначено Бабенка Ігоря Петровича, методистом – Тупицю Ольгу Опанасівну. Керівниками гуртків були: Мельник В.П., Ковалюк П.Д., Галочка О.П., Ситник О.І., Кирилюк Л.В., Крапіва С.П., Тупиця С.І., Музиченко В.Г., Кузьменко В.Ю., Осипчук В.С., Середа Я.М., Сухина О.С.

Пізніше заклад розміщувався по вул.Карла Маркса (нині – вул.Садова), 13/1. та провулку Свердлова, 13. У 2002 році СЮтур отримала власне приміщення за адресою: вул.Петровського (нині – вул.Тютюнника), 16, де знаходиться і по даний час.

Перше приміщення СЮТур
(вул.Садова 13/1)
Нинішнє приміщення СЮТур
(вул.Тютюнника 16)

Директорами у свій час були: Бабенко Ігор Петрович, Музиченко Володимир, Ткаченко Володимир Петрович, Цмок Віктор Іванович. На даний час заклад очолює Кучеренко Віталій Анатолійович.

Методистами були: Тупиця Ольга Опанасівна, Скоржинська Тетяна Петрівна, Веремієнко Олена Василівна, Панасюк Яна Дмитрівна, Дегтярьов Євген Володимирович. На даний момент – Дегтярьова Наталія Володимирівна.

Сучасна станція юних туристів м. Умань – потужний заклад, що здійснює організаційно-методичну та туристсько-спортивну роботу з учнями та вчителями навчальних закладів міста.

За всю історію існування станції туристів краєзнавчою та туристською роботою охоплено велику кількість учнівської молоді міста, проведено безліч різноманітних туристсько-краєзнавчих і туристсько-спортивних заходів: пішохідні, велосипедні, водні походи, краєзнавчі експедиції, тематичні екскурсії, змагання з різних видів спортивного туризму. Щорічно проводяться традиційні змагання: Зліт, присвячений Всесвітньому дню туризму, змагання з велосипедного та пішохідного туризму, топографії та орієнтування, змагання в закритих приміщеннях. Кращі вихованці закладу мають певні досягнення – вони гідно представляють рідне місто на обласних змаганнях з пішохідного туризму та спортивного орієнтування, впевнено здобуваючи перемоги, в складі збірної Черкаської області беруть участь у Чемпіонатах України з пішохідного туризму серед юніорів та змаганнях «Кубок Бугу».

Міські змагання з туризму
(м.Тальне, 1984 р.)
Міський Зліт до Дня туризму
(м.Умань, 2012 р.)

За останні роки юні туристи-краєзнавці Умані активно і успішно проводять дослідницьку та пошукову роботу, про що свідчать численні грамоти, дипломи, беруть участь у всіх Всеукраїнських та обласних акціях, експедиціях, зльотах, мають вагомі досягнення у цьому напрямку роботи.

Проведено багато пішохідних, велосипедних, водних походів різних ступенів та категорій складності по Уманському району, Черкащині, Українських Карпатах, Криму, річці Південний Буг. Звіти про ці походи були представлені на заочному Чемпіонаті України на кращий туристський похід, де займали призові місця на обласному рівні.

Краєзнавча експедиція
Шевченківськими місцями Черкащини
Пішохідний похід
І категорії складності
по Українських Карпатах

Вся ця робота стала можливою лише за умови відданої праці справжніх ентузіастів – керівників гуртків закладу за підтримки адміністрації. Великий вклад в розвиток дитячо-юнацького туризму на сучасному етапі зробили керівники гуртків: Кирилюк Леонід Володимирович, Гонта Олександр Іванович, Цмок Віктор Іванович, Веремієнко Олена Василівна, Сагайдак Валерій Миколайович, Кучеренко Віталій Анатолійович, Марченко Наталія Володимирівна. На сьогоднішній день навчальний процес забезпечує 10 педагогів: 7 основних працівників, 3 сумісники. Кадровий потенціал закладу досить високий: усі педагоги мають вищу освіту.

Сталися зміни і в матеріально-технічній базі: у 2008 році в закладі облаштовано тренувальну залу, що дає можливість займатися пішохідним туризмом і підвищувати свою майстерність протягом усього навчального періоду, не залежно від погоди та пори року, у 2006 році при закладі створено туристську базу для прийому груп дітей з інших регіонів України.

Загалом, станція юних туристів м. Умань займає вагоме місце в системі позашкільної освіти Умані та Черкащини, надаючи якісну освіту туристсько-краєзнавчого напрямку.